Äntligen kom mina ”nya” glansoxbär Cotoneaster lucidus ner i jorden. Jag köpte dem i Mustila redan i juni. Plantorna hade rotat sig bra, så nu håller jag tummarna att de klara första vintern.
Oxbär trivs inte i lerjord, utan i vanlig mullrik, väldränerad trädgårdsjord. De trivs också i lite torrare jord.
Oxbär blir en tät häck, kan bli upp till 2m. Jag tänkte ändå hålla min på ca 1m höjd, om den nu trivs på min gård 😊 Bladen är glansigt gröna och höstfärgen är jättefin 🍂
Mitt projekt bakom garaget börjar faktiskt vara på slutrakan. Växterna är inskaffade, de sista skall bara planteras. Måste köpa lite ny mylla så jag får vidjehortensiorna, smällspirean och kornellen ner i jorden. I väntan på myllan, så stoppade jag ner krukorna lätt i jorden, så de hålls fuktiga.
Nu blir de två dagar ledigt innan jobbet kallar på måndagen!
Ha de gott!
//Malin
De blir så jääääkla snyggt ju
GillaGilla
Det tar sig det tar sig 😊
GillaGilla