Blommor i februari är ett måste. Märker att jag allt oftare köper hem snittblommor. Det ger energi och får mig att må bättre. Vårsolen har börjat skina där ute och blommorna är ett tydligt vårtecken. Vad skulle ett hem utan blommor vara?
På fredagen hade jag invigning av min nya bastu/källare. Fredagsblommorna blev en salig blandning av vitt. Vita bukettranunkel, vita elegansnejlikor, brudslöja och lite snittgrönt. Enkelt och lite spretigt, det gillar jag. Den grå vasen fick jag av mid gudbarn till julen. Visst är den fin?
Små vaser är perfekta till att ha ”restblommor” i. Det blir alltid blommor med korta stjälkar över då man gör buketter, hellre utnyttja allt än slänga dem.
De vita rosorna längst bak var en gåva från Plantagen. Mitt stämpelkort var fullt, så fick välja en valfri bukett. Hade jätte svårt att välja, så det blev enkla rosor.
Även mina tulpaner som jag fick av en kompis, blommar så fint i fönstret ännu.
Viktigt att byta vatten minst var tredje dag för att undvika lukt. Ny snittyta och nytt vatten gör att blommorna håller upp till 1-3 veckor i vas, beroende på sort förstås.